Atomy dobre i złe
Atomy dobre i złe
Aż 64 proc. Węgrów opowiedziało się przeciw budowie nowej elektrowni jądrowej, 29 proc. jest za. Takie są wyniki sondażu przedstawione wczoraj, w ostatnim dniu odbywającego się w Budapeszcie seminarium "Bezpieczeństwo energetyki jądrowej w Europie Środkowowschodniej" z udziałem ponad 100 naukowców i specjalistów.
Czy Węgry zamierzają być antynuklearne - pytają zaniepokojeni eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Elektrownia jądrowa Paks (100 km od Budapesztu) - jedyna w tym kraju dostarcza 40 proc. energii elektrycznej. Od lat pracuje bezpiecznie, obecnie rozważa się dobudowanie kolejnego bloku energetycznego do obecnych czterech typu WWER (wodno-ciśnieniowych). - Rozważamy także budowę nowego składowiska odpadów radioaktywnych - powiedziała IIdikó Czoch z Węgierskiej Agencji Energii Atomowej.
Obecne, użytkowane od 1976 r. (trafiają tu odpady nie tylko z elektrowni, ale też z instytutów medycznych i przemysłowych), zostało poszerzone: może przyjąć do 5 tys. m sześc. odpadów. W tej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta