Inteligentne pistolety
Amerykanie szukają sposobów na zabezpieczenia broni palnej
Inteligentne pistolety
Mike O. Dwyer pokazuje swój wynalazek - pierwszy w świecie "elektroniczny pistolet", a w istocie broń zabezpieczoną elektronicznie przed użyciem przez nieuprawnione osoby. Prototyp pistoletu, przedstawiony ostatnio na konferencji w Sydney wyprodukowała firma Metal Storm Ltd. Strzelać może tylko ktoś, kto oprócz pistoletu ma także miniaturowe urządzenie, transponder ukryty np. w ubraniu, który weryfikuje posiadacza broni.
FOT. (C) REUTERS
Jak zapobiegać pladze, którą są w Stanach Zjednoczonych przestępstwa popełniane z użyciem broni palnej? Najprościej byłoby, oczywiście, wprowadzić sztywny system pozwoleń na broń, który skutecznie funkcjonuje w krajach europejskich. Ale w Ameryce uniemożliwia to konstytucja, gwarantująca każdemu obywatelowi prawo do posiadania broni.
Wprawdzie pod koniec XVIII wieku, gdy przyjęto stanowiącą to prawo "Poprawkę numer 2", broń była przeważnie jednostrzałowa, krajem wstrząsały wojny i na kolonizację czekał Dziki Zachód, a teraz bez większego problemu można kupić w sklepie nawet karabin maszynowy, ostatnia wojna domowa skończyła się ponad sto lat temu, zaś o Dzikim Zachodzie przypominają już tylko filmy przygodowe. Mimo tego, przywiązani do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta