Stwórzmy im szansę we własnym kraju
Stwórzmy im szansę we własnym kraju
Rz:Czy w Polsce może dojść do takich protestów, jakie miały miejsce kilkanaście lat temu we Francji - studentów i absolwentów szkół nie mogących znaleźć pracy?
Jerzy Z. Holzer: Tak, o tym zagrożeniu mówimy od wielu lat. W ciągu najbliższych lat na rynek pracy będą wkraczały bardzo liczne roczniki urodzone na przełomie lat 70. i 80. Tymczasem poziom bezrobocia rośnie, co zresztą w pewnej mierze jest logiczną konsekwencją struktury demograficznej, skoro zatrudnienia szukają tysiące młodych ludzi, a możliwości rozwoju gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy są ograniczone. Coraz częściej też bezrobocie dotyka młodych ludzi z wyższym wykształceniem. Jest to zjawisko, z którym w Polsce powojennej nigdy nie mieliśmy do czynienia.
Dlatego zadaniem numer jeden dla rządu będzie tworzenie nowych miejsc pracy i ożywienie budownictwa mieszkaniowego. Oczywiście konieczne jest też stworzenie możliwości edukacyjnych, bo inwestycja w edukację jest warunkiem rozwoju. Kolejne roczniki młodych ludzi napotykają na coraz większe trudności, przede wszystkim finansowe, w zdobywaniu wykształcenia. Przypomnę, że ogromny wzrost liczby osób studiujących w ostatnich latach nastą[pił dzięki finansowaniu kształcenia przez młodzież...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta