Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W akcyjnej: głosowanie grupami

16 lutego 2001 | Prawo | PW

Kodeks spółek handlowych (38)

W akcyjnej: głosowanie grupami

  • Poprzednie odcinki Rada nadzorcza spółki akcyjnej jest organem o podstawowym znaczeniu dla kontrolowania i kształtowania bieżącej polityki spółki. Taką jej pozycję wyznaczyły postanowienia kodeksu handlowego, jak i przepisy kodeksu spółek handlowych. Do kompetencji rady należy nie tylko stały nadzór nad działalnością spółki (art. 382 § 1 k.s.h.), lecz również wybór i odwoływanie członków zarządu spółki (art. 368 § 4 k.s.h.) oraz zawieszanie ich w czynnościach, a także delegowanie członków rady do wykonywania czynności członków zarządu (art. 383 § 1 k.s.h.). W praktyce w dużych spółkach akcyjnych właściciele, czyli akcjonariusze, nie są w stanie bezpośrednio wypływać na działalność spółki, co przesądza o znaczeniu rady nadzorczej, stanowiącej emanację akcjonariatu.

    Podstawowy sposób powoływania rady nadzorczej spółki akcyjnej określa art. 385 § 1 k.s.h., który stanowi, że jej wyboru dokonuje walne zgromadzenie. Zasadą jest, że uchwała walnego zgromadzenia dotycząca wyboru członków rady nadzorczej zapada bezwzględną większością głosów (art. 414 k.s.h.). Taka konstrukcja jest zgodna z czysto kapitałowym charakterem spółki akcyjnej. Opisany tryb wyboru rady nadzorczej może jednak

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2241

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament