Piękna rodzina Chronosa
Piękna rodzina Chronosa
Wysoki popyt na dawne zegary zaspokaja importowana tandeta z przełomu XIX i XX wieku.
Najstarsze zegary, a nawet te późniejsze z XVII i XVIII wieku, możemy dzisiaj oglądać przede wszystkim w muzeach. W handlu antykwarskim, szczególnie u nas, są one wielką rzadkością. Natomiast w antykwariatach i na aukcjach wiele jest zegarów z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Dzięki swym wyszukanym kształtom stanowią wdzięczny akcent w każdym wnętrzu i dlatego są chętnie kupowane. Wobec niedostatku tych przedmiotów na polskim rynku od kilku lat nasilał się import z zachodu Europy, zwłaszcza z Francji, Belgii, Niemiec i Austrii i, jak głosi fama, jest to niezły interes. Wśród importowanych przeważa efektowna tandeta, z przełomu wieków, reprezentująca rozmaite kompilacje stylów historycznych. Dla zorientowania, jakimi zegarami dysponuje dzisiaj handel antykwarski, zróbmy krótki przegląd oferty.
Największe na rynku są wahadłowe zegary podłogowe, w drewnianych szafkach. Stare, osiemnastowieczne zegary angielskie trafiają się rzadko, a gdy się już pokażą, to są przeważnie kompilacjami starszego mechanizmu i dorobionej później obudowy. Oryginalny zegar podłogowy, tzw. long case, angielski lub kontynentalny z końca XVIII wieku lub początku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta