Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla żebraków i królów

16 lutego 2001 | Moje Pieniądze | MG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

KOLEKCJONERZY I ICH ZBIORY

Dla żebraków i królów

BARTłOMIEJ ZBOROWSKI

Krzesiwo mongolskie zespolone ze skórzaną torebką, nabijaną srebrnymi ozdobami, służącą do noszenia skałki i hubki. U dołu krzesiwo polskie(?) z mosiężnym uchwytem w formie pieska.

MICHAł GRADOWSKI

Wystarczy mieć pieniądze, żeby zbierać obrazy mistrzów. Zbieranie zabytkowych stalówek wymaga czegoś więcej - trzeba być bezinteresownym romantykiem.

Moje zainteresowanie przedmiotami "bezwartościowymi" zaczęło się pewnego ranka w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, gdzie ekipa telewizyjna kręciła oświatowy film o życiu w dawnych wiekach. Prezentowaliśmy więc najrozmaitsze naczynia gliniane, krzemienne groty strzał i brązowe toporki - słowem całą tę spuściznę po naszych przodkach, jaką przechowała ziemia. A kiedy pokazywaliśmy krzesiwa, których dziesiątki odnajdujemy w wyposażeniu grobów pogańskich Słowian, filmowcy poprosili nas, byśmy skrzesali ognia dla zademonstrowania działania tego przyrządu. I tu kompromitacja..., nikt nie potrafił rozniecić płomyka.

BARTłOMIEJ ZBOROWSKI

Klasyczny kałamarz szkolny z szerokim kołnierzem do osadzania w otworze ławki. Obok spalony kałamarz, odnaleziony w ruinach po Powstaniu Warszawskim.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2241

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament