Je, pije, a żyje
Rozmaite diety, zdrowe odżywianie i zachowanie pięknego wyglądu to stałe tematy pism kobiecych i plotkarskich
KRYSTYNA GRZYBOWSKA
ILUSTRACJA ANDRZEJ SZEWCZENKO
Coraz to zaskakują nas ostrzeżenia przed nowym zagrożeniem. Doniesienia te są często ze sobą sprzeczne i przeciętny zjadacz chleba nie wie, czego ma się trzymać. Bakterie są groźne, słyszeliśmy od lat. Teraz dowiadujemy się, że bez bakterii nie można żyć, wręcz trzeba z nimi współżyć. Takie i podobne lęki nie dotyczą ludzi biednych i walczących o przetrwanie. Nękają ludzi, którzy zaznali dobrobytu i chcieliby w nim żyć długo i szczęśliwie. Jeszcze kilkanaście lat temu największym zmartwieniem w Polsce było zdobycie nadającej się do spożycia żywności, a dziś w licznych szkołach i przedszkolach nie podaje się dzieciom kotletów wołowych, z obawy przed BSE.
OBIEGOWE OPINIE. Walter Krämer i Götz Trenkler, autorzy ukazującego się w Niemczech Leksykonu popularnych pomyłek, zadali sobie niemały trud zbierania na bieżąco ze źródeł na całym świecie naukowych zaprzeczeń modnych tez dotyczących między innymi zdrowia i odżywiania. I tak na przykład nie jest prawdą, że najwięcej witaminy C zawierają cytryny i pomarańcze. Pod względem zawartości tej witaminy na sto gram cytrynę zdecydowanie wyprzedzają owoce kiwi i czarnej porzeczki - tak wynika z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta