Łączenie a sukcesja
Łączenie a sukcesja
- Poprzednie odcinki Zgodnie z art. 491 kodeksu spółek handlowych dopuszczalne jest łączenie się spółek osobowych, kapitałowych oraz spółek kapitałowych z osobowymi. Forma tych połączeń pozostała bez zmian, co oznacza, iż każde może być dokonane albo przez przejęcie spółki (per incorporationem) albo też przez zawiązanie nowej (per unionem).
Łączenie się spółek wywiera daleko idące skutki zarówno dla ich dotychczasowych wspólników, jak i wierzycieli. Wpływa także na stosunki majątkowe uczestniczących w łączeniu. Dzieje się tak, gdyż - po pierwsze - wraz z połączeniem dochodzi do sukcesji uniwersalnej i wstąpienia przez spółkę przejmująca lub nowo utworzoną we wszystkie prawa i obowiązki przejmowanej lub łączących się. Po drugie - zgodnie z art. 493 § 1 k.s.h. - wykreślenie spółek biorących udział w procedurze łączeniowej, tj. spółki przejmowanej lub spółek łączących się przez zawiązanie nowej, następuje bez przeprowadzania likwidacji. Po trzecie - z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej lub spółek łączących się stają się wspólnikami spółki przejmującej lub nowej.
W kwestii sukcesji praw i obowiązków w procesie łączenia spółek w szczególności należy zwrócić uwagę na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta