Zdecydują względy polityczne
Prawo do pracy
Zdecydują względy polityczne
Przemysł niemiecki za skróceniem okresu przejściowego
W analizie warunków dostępu dla Polaków do rynku pracy UE Komisja Europejska zawarła pięć możliwych opcji i nie faworyzuje żadnej z nich - powiedział wczoraj rzecznik KE Jonathan Faull. Analiza zostanie przedstawiona Radzie UE w przyszłym tygodniu. Bruksela po raz pierwszy od rozpoczęcia negocjacji zrezygnowała z własnego stanowiska, zdając się na opinię rządów "15".
Taki rozwój jest dla Polski niekorzystny. Oznacza, że górę biorą argumenty polityczne, a nie ocena realnego zagrożenia masową emigracją. Komisja, gdyby działała samodzielnie, raczej byłaby przeciwna okresom przejściowym. W sprawie pracy jej wpływy są ograniczone z powodu obaw w Niemczech i Austrii przed masową migracją z Polski i innych krajów kandydackich - wskazują unijni eksperci.
Opcje i klauzule
Rzecznik Komisji Reijo Kemppinen powiedział wczoraj, że analiza KE będzie zawierać 5 opcji:
- pełne otwarcie rynku pracy z dniem poszerzenia UE,
- utrzymanie obecnych restrykcji przez określony czas po uzyskaniu członkostwa,
- pełne otwarcie rynku pracy, ale z klauzulą, że każdy kraj "15" lub Rada UE może w razie masowej migracji wprowadzić czasowe restrykcje wobec...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta