Pogańska dusza chlebowa
Po dwudziestu wiekach chrześcijaństwa Europa nie odeszła od pogańskiego święta wiosennej płodności
Pogańska dusza chlebowa
DIABEŁ Z AUSTRII, RAJSKIE DRZEWO Z CZECH I DZIEWCZYNA Z JAJKIEM Z SARDYNII
FOT. LEOPOLD LEWIN
LEOPOLD LEWIN
Było tak: w piątek wysłałem swoją córeczkę na etnograficzną wystawę "Diabeł słodzony" w paryskim parku la Vilette. W sobotę stoję za chlebem przed jedną z najlepszych nad Sekwaną piekarni - stąd kolejka - a kiedy wchodzę do środka, woła mnie jej właściciel, pan Maurice Pierre, by porozmawiać o owej ekspozycji.
Jej eksponaty to wypieki figuratywne z czterech krańców Europy, ciasta rytualne i symboliczne. Wystawa po Paryżu jedzie do Izraela, potem do Japonii i wraca do Europy. Jej organizatorka, Christine Armengaud, ma nadzieję, że dojedzie i do Polski.
Pokazywano również polskiego koguta z Kazimierza. Inaczej niż większość figurek nie jest to dzieło starej babci, ale rzutkiego rzemieślnika Cezarego Sarzyńskiego. Organizatorzy zaprosili go do Paryża, by zademonstrował swój wyrób i pokazał, jak powstaje.
Polski piekarz, świadom znaczenia marketingu, postanowił, że każdy zwiedzający dostanie jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta