Zdania historyka, zadania humanisty
Przytyk raz jeszcze
Zdania historyka, zadania humanisty
PIOTR GONTARCZYK
Z uwagą przeczytałem artykuł Rafała Żebrowskiego dotyczący mojej książki o zajściach w Przytyku w 1936 roku ( "Plus Minus" nr 16/2001 ). Jednak z ubolewaniem stwierdzam, że większość tez postawionych w recenzji jest skutkiem nieuważnej lektury wspomnianej pracy oraz rezygnacji autora z przestrzegania fundamentalnych zasad naukowego rzemiosła.
Poważną część omawianego artykułu zajmują uwagi pod adresem pierwszej części mojej książki. Autor zarzuca jej "zawężoną perspektywę" i ma rację. Ale głównym tematem tej pracy była przecież sprawa Przytyku, a nie opis stosunków polsko-żydowskich w latach trzydziestych. Tego typu książki nazywane są monografiami i spełniają inną rolę niż całościowe syntezy. Formuła badań cząstkowych pozwala na skupienie się na tych aspektach tła historycznego, które były najistotniejsze z punktu widzenia konieczności wyjaśnienia genezy zajść przytyckich oraz na położenie nacisku na tych elementach, które - z punktu widzenia wyników moich badań - uznałem za ważne, a często pomijane lub zniekształcane.
Po krytyce tej części książki Żebrowski napisał: "Nie będę też (Gontarczykowi) wytykał drobniejszych i większych błędów wynikających z braku oczytania w literaturze dotyczącej dziejów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta