Drugie życie gwiazdy z Werginy
Grecja występuje wobec Macedonii w roli starszego brata, bardziej doświadczonego partnera
Drugie życie gwiazdy z Werginy
DLA MACEDONII MIEĆ OPARCIE W GRECJI, JEDYNYM BAŁKASKIM KRAJU NATO I UNII EUROPEJSKIEJ, TO CENNY ELEMENT STABILIZACJI
(C) REUTERS
TERESA STYLIŃSKA
Wśród skarbów królów macedońskich, przechowywanych w Muzeum Archeologicznym w Salonikach, jest złota urna z szesnastoramienną gwiazdą na wieku. Urnę znaleziono w niedalekiej miejscowości Wergina w grobie króla Filipa II, twórcy potęgi starożytnej Macedonii. Gdyby nie polityka, gwiazda, zwana również słońcem z Werginy, pozostałaby pewnie jednym z bezcennych skarbów starożytności, jakich Grecja ma bez liku. Czy ktoś mógł przewidzieć, że po dwóch tysiącach lat pradawny emblemat stanie się przedmiotem zażartego konfliktu między Grecją a sąsiednią Macedonią, powstałą na gruzach dawnej Jugosławii?
Stosunki między Grecją a Macedonią początkowo układały się gorzej niż źle. Grecja nie zaakceptowała nowego państwa i postawiła na otwartą konfrontację, starając się - przez dłuższy czas skutecznie - zablokować uznanie Macedonii przez świat, a jeszcze bardziej nie dopuścić do tego, by nazywała się Macedonią. To były problemy najpoważniejsze, ale wcale nie jedyne. Dodajmy macedońskie banknoty,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta