Opinie o gospodarce
- ZENON WIŚNIEWSKI: Deregulacja jest pomocna w zmniejszaniu bezrobocia, ale sama nie wystarczy
- JĘDRZEJ KRAKOWSKI: Spór o prawo dewizowe
- PYTANIE TYGODNIA: Jakie są tendencje rozwoju polskiego sektora żywnościowego?
- MOIM ZDANIEM, ANDRZEJ K. KOŹMIŃSKI: Dinozaur odmłodzony
- LIST: Opłaty - za co? Rynek pracy Deregulacja jest pomocna w zmniejszaniu bezrobocia, ale sama nie wystarczy
Konieczność, a nie moda
ZENON WIŚNIEWSKI
Bezrobocie ma dzisiaj długotrwały i strukturalny charakter, także w Polsce. Jako metodę zmiany tej sytuacji wymienia się najczęściej potrzebę uelastyczniania rynku pracy. Z doświadczeń krajów zachodnich wynika, że takie posunięcie, choć konieczne, nie wystarcza do trwałego zmniejszenia bezrobocia. Ponadto bardzo istotny jest sposób przeprowadzania deregulacji przepisów o zatrudnieniu.
Nowe akcenty w dyskusji nad sposobami ograniczania rozmiarów bezrobocia pojawiły się w Europie Zachodniej już na początku lat 80. Przyczyn bezrobocia upatrywać zaczęto w historycznie ukształtowanej infrastrukturze rynku pracy, w jego sztywności i w niewystarczającej innowacyjności przedsiębiorstw. Podkreślano konieczność zwiększenia elastyczności rynku pracy przez jego deregulację, powołując się na hasło "więcej rynku na rynku pracy".
Czego mogą
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta