Akcjonariusze dostają coraz mniej
Akcjonariusze dostają coraz mniej
Większość spółek publicznych nie wypłaci akcjonariuszom dywidendy za 2000 r. Decyzje o podziale zysku między udziałowców podjęły dotąd WZA mniej niż 10 firm. Liczba ta wzrośnie prawdopodobnie do około 30. W ubiegłym roku dywidendę wypłaciły 62 spółki.
W 10-letniej historii warszawskiej giełdy dywidendy niemal nigdy nie były ważną przesłanką podejmowania decyzji o kupnie akcji przez inwestorów. Rzadkie i skromne wypłaty z zysku sprawiły, iż wielu analityków i doradców pomija dziś dywidendę przy wycenie akcji. O tym, jak małe znaczenie w realiach polskiego rynku kapitałowego ma dywidenda, świadczy m.in.... brak informacji na ten temat w tabelach z notowaniami giełdowymi części gazet. Nie publikuje ich np. "Rzeczpospolita" i "Parkiet". Informacje o dywidendzie są tymczasem nieodłącznym elementem kolumn gazet ekonomicznych na rozwiniętych rynkach kapitałowych.
Płacą niechętnie
Większość polskich spółek nie dzieli się zyskiem z akcjonariuszami, argumentując, iż są ważniejsze potrzeby - inwestycje i obniżanie poziomu zadłużenia. Twierdzenia takie padają od wielu lat i przyniosły jeden ważny efekt medialny: inwestorzy uwierzyli, że dywidendy nie ma, bo... nie ma.
Zwolnienie tempa rozwoju...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta