Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy Polacy są dowartościowani?

16 czerwca 2001 | Plus Minus | JK
źródło: Nieznane

GOMBROWICZOWSKA GAWĘDA Ludzie Zachodu cenią walkę Polaków o prawa człowieka, szczególnie ich umiłowanie wolności i niezależności

Czy Polacy są dowartościowani?

JÓZEF KOZIELECKI

RYS. JANUSZ KAPUSTA

Zaangażowałem się w innowacyjne przedsięwzięcie w firmie zagranicznej, aby się dowartościować i pozbyć się kompleksu niższości

Inżynier, lat 29

O Polakach jako o społeczeństwie, a także o jego grupach zawodowych i elitach politycznych, wreszcie - o zwykłych obywatelach sformułowano - m.in. "w poczekalni unijnej" - mnóstwo opinii odkrywczych i wyświechtanych, życzliwych i kąśliwych, wiarygodnych i stronniczych, ironicznych i ponurych.

Jak wygląda nasz kraj w oczach ludzi Zachodu i Wschodu? Najczęściej oceny były krytyczne, okropne, czasem - druzgocące. Chciałbym - dla uatrakcyjnienia tej gawędy - zacząć od mocnego, historycznego uderzenia. Zapomniany już dzisiaj filozof, Fryderyk Engels, utopista i szyderca, napisał w roku 1851: "Polacy nie zapisali się nigdy w historii niczym prócz walecznych i głupich bijatyk. Nie można nawet przytoczyć ani jednego wypadku, w którym Polska, choćby w stosunku do Rosji, reprezentowała z powodzeniem postęp lub dokonała czegoś o historycznym znaczeniu".

W naszych czasach rzadko formułuje się tak krańcowe i rażąco jednostronne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2342

Spis treści
Zamów abonament