Z konta bankowego na wypadek śmierci
Z konta bankowego na wypadek śmierci
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Właścicielowi rachunku bankowego wolno w umowie z bankiem wskazać dowolną osobę, której po jego śmierci należy wypłacić pieniądze znajdujące się na tym rachunku. Górny limit takiej wypłaty to dwudziestokrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez nagród z zysku. Ta kwota nie wchodzi do spadku, ale podlega podatkowi od spadków i darowizn. Płaci się go osobno, niezależnie od przeprowadzenia postępowania spadkowego.
Kwestie te normuje art. 57 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Prawo bankowe (Dz. U. nr 140, poz. 939 ze zm.) oraz ustawa z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 1997 r. nr 16, poz. 89 ze zm.). Dyspozycje z wkładów bankowych na wypadek śmierci przewiduje też art. 9 ustawy z 1995 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 1996 r. nr 1, poz. 2 ze zm.), ale górny pułap kwoty, jaka może być na jej podstawie wypłacona, wyznacza suma przeciętnego wynagrodzenia pracowników w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS w ciągu pięciu lat kalendarzowych poprzedzających wypłatę. Beneficjentami mogą zaś być tylko małżonek członka kasy, jego zstępni (dzieci, wnuki), wstępni...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta