Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cztery miliardy złotych mniej

16 czerwca 2001 | Ekonomia | DE
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Podatki Zbyt wysoka akcyza na wiele towarów zamiast wpływów przynosi straty

Cztery miliardy złotych mniej

Komentarz: Więcej, czyli mniej

Prawie połowa polskich konsumentów wysokoprocentowego alkoholu kupuje go najczęściej z nielegalnego źródła i po niższej cenie. Alkohol ten może być tańszy od sprzedawanego legalnie, gdyż nie jest obciążony akcyzą i innymi podatkami. Dotyczy to również papierosów. Według ekspertów, ich przemyt sięga już 20 proc. sprzedaży. Szacuje się, że tegoroczne wpływy z VAT i akcyzy będą mniejsze o ponad 4 mld zł.

Ocenia się, że statystyczny Polak wypija w ciągu roku około 0,8 litra napojów alkoholowych (w przeliczeniu na spirytus 100-proc.), co oznacza, że w całym kraju sprzedaż ta wynosi ponad 30 mln litrów. Wypala również ok. 2 tys. sztuk papierosów rocznie.

Według Krajowej Rady Przetwórstwa Spirytusu, powodem rosnącej popularności alkoholu pochodzącego z nielegalnych źródeł jest wysoka opłacalność jego przemytu z krajów ościennych. Tam cena wódki jest prawie o połowę niższa niż w Polsce, bo mniejsza jest w tych krajach stawka podatku akcyzowego.

- Wyższy niż w Polsce podatek akcyzowy na alkohol obowiązuje chyba tylko w Szwecji. Jest to podstawowa przyczyna coraz gorszej kondycji finansowej branży, także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2342

Spis treści
Zamów abonament