Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy rząd powinien chronić

26 listopada 1994 | Ekonomia | DM

Konkurencyjność polskiej gospodarki

Czy rząd powinien chronić

Od 1995 roku będą obniżane cła -- co roku o 20 proc. -- na towary przemysłowe importowane do Polski z krajów Unii Europejskich. Do końca 1998 roku cła mają zostać zniesione. Wielu ekonomistów obawia się, że mało konkurencyjna polska gospodarka przegra z konkurencją zachodnioeuropejską.

Czy dostęp zachodnich firm do polskiego rynku rzeczywiście zagraża naszemu przemysłowi? Jakie szanse mają w Europie polskie firmy za 3 lata? Radzili nad tym wczoraj w CUP-ie ekonomiści i przedstawiciele organizacji gospodarczych (opinie na ten temat drukowaliśmy we wczorajszym w ydaniu gazety) . "Rz" zapytała o szanse w konkurowaniu ze światem przedstawicieli firm przemysłowych. Oto zebrane opinie:

Amica Holding SA we Wronkach

"Gazeta Bankowa" u mieściła na 31. miejscu największych polskich eksporterów do Unii Europejskiej. Wartość jej eksportu wyniosła w ubiegłym roku 652, 9 mld zł -- w stosunku do 1992 r. eksport wzrósł o 11, 6 proc. Do 1986 roku Amica nie eksportowała na Zachód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 333

Spis treści
Zamów abonament