Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dwa uniwersytety

26 listopada 1994 | Plus Minus | JG

List z Zachodu

Dwa uniwersytety

Zaledwie w dwa miesiące po utwo -rzeniu nowego polskiego rządu na terenie Francji, 1 grudnia 1939 roku w Paryżu o dbyła się u roczysta inauguracja Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO) . Piewszym rektorem został prof. Oskar Halecki, po -wstały dwa wydziały, humanistyczny i prawno-ekonomiczny, zapisało się na nie 100 studentów, wykładało około 80 profesorów i docentów o raz 60 asystentów.

Był to akt symboliczny, dowodził, że Polska nadal żyje i że walka będzie się toczyć nie tylko na polach bitew, ale także w laboratoriach i salach wykładowych.

Upadek Francji przerwał prace nowego u niwersytetu, który począł się odradzać na terenie Wielkiej Brytanii, po dekrecie Prezydenta RP z 24 lutego 1941. Powstawały samodzielne wydziały: w roku 1941 lekarski przy Uniwersytecie w Edynburgu, tamże, w roku 1943, weterynaryjny, w roku 1942 architektury przy Uniwersytecie w Liverpoolu, w roku 1944 prawa przy uniwersytecie w Oksfordzie.

Cofnięcie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 333

Spis treści
Zamów abonament