Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tęsknota za barbarzyńcami

26 listopada 1994 | Plus Minus | KM

Nowe książki polskich autorów

Tęsknota za barbarzyńcami

Ukazały się ostatnio, niemal równolegle, dwie książki polskich autorów, i to ludzi "z nazwiskami": Witolda Zalewskiego i Filipa Bajona. I jako swoisty komentarz do tych powieści: "Rachunek naszych słabości" Andrzeja Kijowskiego, wybór tekstów z ostatniego dziesięciolecia życia zmarłego w 1985 r. krytyka, człowieka, który -- jak nad jego trumną powiedział Jan Józef Szczepański: "samym swoim życiem wśród nas, stworzył dzieło najwyższej próby: wzorzec, który pozostanie wśród godnych czci i naśladowania drogowskazów na szlaku naszej kultury".

Tekst "Pisarz i urząd" przeczytałem w jednym z pierwszych, jeszcze denaturowatych, zeszytów "Nowej" w 1977 roku. Powstał, podobno, rok wcześniej. Andrzej Kijowski wspominał w nim: "Słowo >>literat<< o twierało drzwi biur i gabinetów udzielających łask takich jak mieszkanie, samochód, darmowe leczenie w rządowych klinikach. Drukarnie biły wciąż nowe nakłady jego utworów bez względu na zapotrzebowanie rynku, a z ulewy nagród i odznaczeń spadającej co roku na >>twórców<< często dostawała mu się życiodajna kropla. Każdy aktywista, urzędnik i stróż...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 333

Spis treści
Zamów abonament