Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sankcje, faktury i opakowania

26 listopada 1994 | Prawo | KJ

Sankcje, faktury i opakowania

Na pytania czytelników odpowiada wiceminister finansów prof. dr hab. Witold Modzelewski

Czy do deklaracji za listopad 1993 r. dokonywanych np. 10 stycznia 1994 r. stosuje się przepisy ustawy o VAT w brzmieniu z 1993 r. czy z 1994 r. ? Chodzi zwłaszcza o znowelizowany art. 19 ust. 3 (prawo do odliczenia podatku naliczonego w miesiącu następnym po miesiącu otrzymania faktury) oraz art. 27 ust. 5 pkt 2 (złagodzenie sankcji) .

Jeżeli podatnik dokonuje rozliczenia za listopad, to według stanu prawnego obowiązującego w listopadzie.

Rozliczenia dokonano w styczniu 1994 r. Wobec tego czy podatnik mógł odliczyć w listopadzie 1993 r. podatek naliczony wynikający z faktury VAT, którą otrzymał w październiku 1993 r. ?

Nie mógł tego zrobić, ponieważ zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w październiku 1993 r. mógł odliczyć fakturę tylko w miesiącu, w którym ją otrzymał.

W takim razie, czy powinien zapłacić sankcję w wysokości pięciokrotności czy trzykrotności zawyżenia podatku naliczonego? I naczej mówiąc, czy stosuje się tu przepis obowiązujący w 1993 r. czy w 1994 r. ?

Sankcja obowiązuje zawsze z momentu orzekania, czyli z dnia wydania decyzji. Organ kontrolujący nie może orzekać na podstawie prawa nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 333

Spis treści
Zamów abonament