Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spirala agresji

26 listopada 1994 | Plus Minus | ZW

Jak chronić dzieci przed przemocą

Spirala agresji

Zbigniew Wojtasiński

Wzrost przestępczości, gwałtów i agresji wśród nastolatków wiele osób coraz częściej wiąże z narastającą brutalizacją kina i telewizji, ślęczeniem młodzieży przed ekranem telewizora. Jednocześnie przemilcza się wzrost bezrobo -cia, rozpad rodziny i norm moralnych, jak też narastającą korupcję.

Przykładów nie brakuje, zarówno za granicą, jak i w kraju. Co chwilę opinię publiczną bulwersują akty gwałtów i przemocy nastolatków, a nawet kilkuletnich dzieci! Piętnastolatek zgwałcił dwie koleżanki po tym, jak naoglądał się hard porno, wreszcie sam chciał się przekonać, jak to jest naprawdę. Chłopcy naśladują "męskie" zachowania bohaterów filmowych. W Kalifornii małolat zamordował ojca kolegi, oczy posypał mu solą, tak jak to wcześniej widział w telewizji.

Mordercy z przedszkola

W Polsce przed ponad dwoma laty kilku wyrostków powiesiło młodszą koleżankę, a do izby dziecka prócz drobnych przestępców trafiają też brutalni mordercy. W potocznym przekonaniu, przemoc, tak jak wypadki uliczne, stają się stałą scenerią życia codziennego. Pięcio- i sześciolatek w Szwecji i Norwegii zainspirowani kreskówkami "Żółwie Ninja" oraz "Batman" zamordowali swych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 333

Spis treści
Zamów abonament