Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kolekcja chwil; Słowa dorzeczne

03 listopada 2001 | Książki | JD

  • Kolekcja chwil
  • Słowa dorzeczne PÓŁKA Z POEZJĄ

    Kolekcja chwil

    Janusz Drzewucki

    W najnowszych wierszach Julii Hartwig ze zbioru "Nie ma odpowiedzi" panuje duch elegii

    W utworze zatytułowanym "Stawisko" poetka opisuje niewymienionego z nazwiska Jarosława Iwaszkiewicza, starego człowieka płaczącego przy muzyce Gustawa Mahlera po śmierci żony. Nie zostało mu wiele: "dawno przetliły się dionizyjskie ognie miłości/ Przyjaciele pomarli albo nim wzgardzili". W styczniu 1980 roku pojedzie do Sailly pod Paryżem, gdzie zmożony chorobą w hotelu będzie przeżywał samotność. Napisze tam kilka wierszy, które okażą się jego wierszami ostatnimi: "Uranię", rozpoczynającą się inwokacją: "Uranio, sosno, siostro - tak ciebie nazywam/ Bo palcem pnia swojego ukazujesz niebo" i "Wieże", wstrząsające i przejmujące do cna pożegnanie ze światem: "Kulejąc na kosturze zrąbanym z gorąca/ Garbi się wiecznie człowiek nad jałową glebą".

    Ale jak twierdzi Julia Hartwig, "pamięć minionych dni towarzyszyła mu do końca". Temu, co przeżyte i zapamiętane na amen, poświęcił Iwaszkiewicz wiersz "Stary poeta", w którym przywołał m.in. postać młodego Czesława Miłosza, "kiedy przyjechał z Wilna/ ze słowami: ubóstwiam pana/ na ustach". "Uwielbiam pana" - tymi słowami

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2460

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament