Jakie mają być podatki
Jakie mają być podatki
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
LESZEK ZIENKOWSKI
Żeby dyskusja na temat systemu podatkowego nie sprowadzała się do słusznych postulatów o potrzebie ograniczania rozmiarów nakładanych obciążeń, stabilności stawek, prostocie i jasności całego systemu, tzw. jego szczelności itp. - trzeba umieścić ją w szerszym kontekście i nie ograniczać do problemów związanych z bieżącą sytuacją budżetu.
Kontekst ten to zwłaszcza rola i zadania, jakie chce się przypisać państwu. Z nich wynikają bowiem decyzje dotyczące niezbędnych rozmiarów środków gromadzonych i wydawanych przez sektor rządowy i samorządowy (terminologia rachunków narodowych) lub innymi słowy przez sektor finansów publicznych (pojęcie szersze niż budżet). Rozmiary tych środków oceniane są najczęściej poprzez relację wydatków do produktu krajowego brutto (PKB), czyli przez stopień fiskalizmu. Różnice poglądów dotyczące pożądanego stopnia fiskalizmu mogą być bardzo znaczne w zależności od różnych opcji światopoglądowych i politycznych: od ograniczenia roli państwa do jego tradycyjnych zadań, jak dostarczanie tzw. dóbr publicznych, aż do szeroko zakrojonej ingerencji w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta