Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W oczach bratanków

03 listopada 2001 | Plus Minus | TS

LEKTURY

Węgierski rok 1956, polskie lata 1980 -1981

W oczach bratanków

Jak Polacy spoglądali na wydarzenia na Węgrzech w roku 1956? Jak Węgrzy oceniali polskie lata 1980 -1981? Oto pytania, na które odpowiada w swojej interesującej książce J?nos Tischler, pokazując postawę władz i społeczeństw obu krajów.

Mija właśnie 45. rocznica polskiego Października, a także rewolty przeciw stalinowskiemu systemowi na Węgrzech. Rozpoczęła się od demonstracji studentów w Budapeszcie, 23 października 1956 r., popierających zmiany w Polsce i wysuwających własne żądania: niezależności narodowej, węgierskiej drogi do socjalizmu i powrotu do władzy Imre Nagya. Ruszyła lawina wydarzeń, rozpoczęły się walki, nadeszła w końcu zbrojna interwencja sowiecka. Tischler zwraca uwagę, że węgierska rewolucja (autor przedmowy Andrzej Paczkowski woli wydarzenia te nazywać powstaniem), absorbując Kreml, osłabiła częściowo sowiecki nacisk na Polskę.

Bardzo ciekawie kreśli Tischler postawę Gomułki wobec zmieniającej się sytuacji na Węgrzech. Obiektywne informacje ambasadora Willmana z Budapesztu sprawiły, że nowe...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2460

Spis treści

Fotoreportaż

Zamów abonament