Rok na giełdach w kraju i na świecie
Rok na giełdach w kraju i na świecie
Przeciętne dzienne obroty międzynarodowych rynków walutowych sięgają dziś blisko 1000 mld dolarów. Na tę trudną do wyobrażenia sumę składają się transakcje, w których jedną ze stron prawie zawsze jest amerykański dolar. Dlatego właśnie kluczowe znaczenie dla oceny sytuacji na rynkach walutowych ma relacja dolara do wszystkich innych walut. W tym przede wszystkim do światowych walut numer dwa i trzy -- do niemieckiej marki i japońskiego jena.
Miniony rok, wbrew wcześniejszym eksperckim prognozom, nie okazał się korzystny dla dolara, a przez to dla wszystkich innych lokat kapitału bazujących na wartości dolara. W stosunku do niemieckiej marki dolar wystartował z poziomu 1, 7371 DEM, osiągając na początku lutego wartość 1, 7660 DEM. Potem nastąpił długotrwały regres dolara, zakończony spadkiem jego kursu w końcu października do zaledwie 1, 4910 marki. Ostatnie dwa miesiące to ponowna stopniowa zwyżka kursu amerykańskiej waluty i jego stabilizacja w końcu roku na poziomie bliskim 1, 58 DEM. Tuż przed Nowym Rokiem, na skutek perturbacji na rynkach walutowych, spowodowanych dewaluacją meksykańskiego peso, wartość dolara spadła ponownie poniżej 1, 55 marki. W sumie, w skali ostatnich 12 miesięcy, dolar stracił do marki blisko 11 proc.
Dość podobnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta