Czeczeńskie przygody polskiego "zagończyka"
Pamiętnik z 1918 roku znaleziony w MSW
Czeczeńskie przygody polskiego "zagończyka"
Prowadząc w roku 1989 poszukiwania w Centralnym Archiwum Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, natrafiłem w inwentarzu na dziwną pozycję: Izmael Bek-Ataman --"Pamiętniki zagończyka". Wiedziony ciekawością, zamówiłem teczkę. Nie zawiodłem się, o czym świadczą prezentowane poniżej fragmenty.
Autor, choć posługiwał się tak niezwykle egzotycznym imieniem, był Polakiem. Naprawdę nazywał się I. Pietrucin-Pietruszewski. Pochodził z polskiej rodziny szlacheckiej, wysiedlonej po Powstaniu Listopadowym z Ukrainy do Mariupola nad Morzem Azowskim. Tuż przed wybuchem I wojny światowej Pietruszewski ukończył w Moskwie szkołę podchorążych (praporszczyków) . Walczył w Prusach Wschodnich i Siedmiogrodzie, tam też z ostał ciężko ranny. Kurował się w Moskwie, gdzie zastała go rewolucja lutowa, w której wziął zresztą czynny udział (zob. "Karta" nr 1/ 1991 s. 3--44) . Sam przewrót bolszewicki zastał go we Władykaukazie, w północnej Osetii, gdzie na zlecenie rosyjskiego Sztabu Generalnego organizował złożony z górali oddział, mający być użyty dodziałań partyzanckich na zapleczu frontu. Szybko jednak znalazł się w konflikcie z nowymi, bolszewickimi władzami i w listopadzie 1917 roku przedarł się do Czeczenii, wiążąc się z tym krajem na ponad rok. Temu też...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta