Upływ czasu w paragrafach
Upływ czasu w paragrafach
We wszystkich dziedzinach prawa upływ czasu odgrywa ogromną rolę.
W cywilnym na przykład dotyczy zasiedzenia, czyli nabycia prawa przez osobę nieuprawnioną. Wystarczy przez 20 lat posiadać nieprzerwanie, w dobrej wierze, nieruchomość, by nabyć jej własność. Potem niepotrzebna jest nawet dobra wiara. Dla zasiedzenia ruchomości wystarczą trzy lata posiadania w dobrej wierze. Jeżeli rzecz (również nieruchomość) miało kilka osób, można doliczyć czas posiadania poprzednika. Co do gruntów i budynków, przy złej wierze tego pierwszego potrzeba jednak łącznie 30 lat, by zostać właścicielem.
Ważne jest przedawnienie, bo ogranicza możliwość dochodzenia roszczeń. Po upływie jego terminu zobowiązany, np. do zapłaty albo wykonania jakiejś czynności, może uchylić się od zaspokojenia pretensji, chyba że zrzeka się swego przywileju (przed upływem terminu taka deklaracja jest nieważna) . W zasadzie na przedawnienie trzeba dziesięciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta