Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

1993 -- rok mężczyzn

31 grudnia 1994 | Kultura | DK

1993 -- rok mężczyzn

Josif Brodski

Poeta na Śląsku

W czerwcu Katowice miały swoje wielkie dni. Uniwersytet Śląski nadał godność doktora honoris causa Josifowi Brodskiemu, mieszkającemu w USA wielkiemu rosyjskiemu poecie, laureatowi literackiej Nagrody Nobla. Z tej okazji przyjechali tam także przyjaciele Brodskiego, poeciprofesorowie amerykańskich uniwersytetów: Czesław Miłosz, Tomas Venclova i Stanisław Barańczak, stanowiący według słów Miłosza "coś w rodzaju literackiej mafii Europejczyków w Stanach Zjednoczonych".

Takiego najazdu poetyckich sław (jednocześnie dwóch noblistów! ) Katowice nie zaznały nigdy wcześniej, a Brodski przeżył w tym mieście wiele autentycznych wzruszeń -- nie spodziewał się tak wielkich tłumów miłośników swej poezji. Tymczasem musiał podpisywać setki książek, zasypywano go kwiatami, przysyłano do hotelu szampana. Na wieczorach poezji publiczność bez końca chciała słuchać jego niezwykłej śpiewnej recytacji. Jeśli poeta-emigrant, przebywający od dwudziestu lat w powściągliwym anglosaskim otoczeniu, wątpił o autentycznej wartości i popularności swojej poezji, na Śląsku znalazł ich niezaprzeczalne potwierdzenie.

W swojej mowie podczas uroczystości na Uniwersytecie Śląskim Brodski skomplementował nasz kraj w sposób zupełnie niezwykły: "Stojąc tu, na polskiej ziemi,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 362

Spis treści
Zamów abonament