Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dlaczego bogaci schudli

31 grudnia 1994 | Nauka i Technika | SK

Dlaczego bogaci schudli

Rozmowa z przewodniczącą ZG Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego prof. Barbarą Krupą-Wojciechowską i sekretarzem tego towarzystwa dr. hab. Andrzejem Rynkiewiczem założycielami Fundacji "Quo Vadis".

Nagła krew mnie zalewa -- mówi czasem ktoś poirytowany, jakby wiedział, że złość podwyższa ciśnienie tętnicze, od czego serce boli, czasem zaś "mózg staje". To znaczy, że w języku potocznym pobrzmiewają ostrzeżenia, że nadciśnienie szkodzi i zabija. Tylko czekać, aż lekarze zaczną zalecać nam życie bez złości i miłości. Czy to będzie jeszcze życie?

Prof. Barbara Krupa-Wojciechowska: Emocje -- oczwywiście mogą szkodzić, ale są istotą życia, nie są zagrożeniem dla zdrowych. Stają się ryzykowne jednak dla osób dotkniętych chorobą nadciśnieniową. Każdy w zrost ciśnienia bowiem przeciąża ich serce i naczynia krwionośne.

Dr hab. Andrzej Rynkiewicz: Wówczas dochodzi m. in. do zawałów serca lub udarów mózgu, a są to jedne z najczęstszych przyczyn ciężkiego inwalidztwa i przedwczesnej śmierci.

Czy jednak z powodu tej choroby trzeba od razu powoływać Fundację "Quo Vadis". Czy z ilości przypadków nadciśnienia tętniczego ma wynikać, że nadciśnienie jest zakaźne?

A. R. : Nie jest to...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 362

Spis treści
Zamów abonament