Krzyż Niepodległości i Order Wolności
Krzyż Niepodległości i Order Wolności
W dziesięć lat po odzyskaniu niepodległości, w 1928 roku, pojawiła się idea uhonorowania osób, które nie otrzymały żadnego odznaczenia, natomiast zasłużyły się w pracy i w walce dla odbudowania państwa polskiego. Inicjatywa wyszła od Aleksandry Piłsudskiej, działającej na początku wieku w Organizacji Bojowej PPS. W dwa lata później ustanowiono Krzyż i Medal Niepodległości. Odznaczenia te otrzymało 88 tysięcy osób. Jeśli doliczyć do nich kawalerów Virtuti Militari i Krzyża Walecznych, okaże się, że tych, którzy nie tylko o Polsce marzyli, lecz walczyli o nią, było nie więcej niż 160 tysięcy. To oni właśnie tworzyli wizerunek Polaków jako narodu nie pogodzonego z niewolą, walczącego o odzyskanie i utrzymanie niepodległości.
Monografia "Krzyż i Medal Niepodległości" Zbigniewa Puchalskiego i Tadeusza Wawrzyńskiego przypomina dzieje tego odznaczenia i wiele nazwisk jego kawalerów. Krzyż i Medal Niepodległości ustanowiono w 1930 r. , jak głosiło rozporządzenie prezydenta, "celem odznaczenia osób, które zasłużyły się czynnie dla niepodległości ojczyzny w okresie przed wojną światową lub podczas jej trwania oraz w okresie walk orężnych polskich w latach 1918--1921, z wyjątkiem wojny polsko-rosyjskiej na obszarze Polski". Kombatanci tej wojny o trzymali bowiem większość Orderów Virtuti...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta