Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rok na giełdach w kraju i na świecie

31 grudnia 1994 | Gazeta | TT

Rok na giełdach w kraju i na świecie

Rok na rynku finansowym rozpocząl sie od tłustych łupów na przetargach bonów skarbowych, na których Ministerstwo Finansów przymuszone potrzebą pozwoliło na zwiększenie rentowności bonów m. in. 52-tygodniowych o całe dwie dziesiąte punktu procentowego. Sytuacja ta zmieniła się po pierwszych miesiącach roku. Lepsza sytuacja budżetu państwa, malejąca inflacja i rosnąca nadpłynność w bankach odwróciły później role. Przez cały prawie rok to sprzedający dyktował warunki na cotygodniowych przetargach bonów skarbowych.

Papierom tym poświęcamy tyle uwagi ze względu na to, że jest to w dalszym ciągu podstawowe źródło finansowania deficytu państwa i nie jest obojętne, jakim to odbywa się kosztem.

Nadpłynność banków

Nadpłynność sektora finansowego objawiająca się zmniejszającym się kosztem kredytów udzielanych przez banki innym bankom (WIBOR) oraz w akceptowaniu niższej rentowności bonów na przetargach zaowocowała decyzją NBP o obniżeniu stóp procentowych. 13 maja bank centralny ogłosił, że stopa kredytu refinansowego będzie wynosić 33 proc. , stopa kredytu lombardowego 31 proc. , a redyskonto weksli 28 proc. w skali roku.

W odrożnieniu od obniżki stóp procentowych NBP z 1993 roku, ta nie pociągnęła za...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 362

Spis treści
Zamów abonament