Epoka, w której żyliśmy
Poetycki autoportret pokolenia Nowej Fali
Epoka, w której żyliśmy
Niezależnie o d o cen, z jakimi spotkała się poezja Nowej Fali, zwana także poezją pokolenia 68, jedno nie ulega wątpliwości, że generacja Stanisława Barańczaka i Ryszarda Krynickiego, Adama Zagajewskiego i Juliana Korn-hausera okazuje się z czasem -- obok pokolenia 56, a więc Andrzeja Bursy, Stanisława Grochowiaka i Jerzego Harasymowicza -- najważniejszym pokoleniem poetyckim w historii polskiej literatury powojennej. Nic więc dziwnego, że opracowana przez Tadeusza Nyczka antologia tej twórczości, zatytułowana o d słynnego wiersza Barańczaka "Określona epoka", ma szansę stać się jedną z najważniejszych książek poetyckich, jakie ukazały się w mijającym roku.
Nowa Fala była ruchem ogólnopolskim, chociaż czołową rolę inicjatywną na przełomie lat 60. i 70. odegrała krakowska grupa Teraz, w której, oprócz Zagajewskiego i Kornhausera, znaleźli się m. in. Wit Jaworski, Stanisław Stabro, Jerzy Piątkowski. Bo Nowa Fala to był nie tylko ruch poetycki, ale także -- artystyczny i nawet społeczny. Jak twierdzi nie bez racji sam Nyczek, wszelkie wystąpienia twórcze Nowej Fali "koncentrowały się na pograniczu sztuki i życia".
Liryka protestu
Poezja Nowej Fali była więc formą protestu wobec zakłamania rzeczywistości społecznej i politycznej tamtych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta