Obcy kapitał w Polsce -- blaski i cienie
Inwestorów zagranicznych potrzebujemy bardziej niż oni nas
Obcy kapitał w Polsce -- blaski i cienie
Do grudnia br. inwestorzy zagraniczni ulokowali w Polsce niespełna 5 mld USD. Tyle samo wynoszą ich zobowiązania inwestycyjne. Odpowiadając na pytanie, co skłoniło ich do rozpoczęcia produkcji w naszym kraju, wymieniają najczęściej duży chłonny rynek, tanią i wysoko wykwalifikowaną siłę roboczą, otwartość Polaków jako stałą cechę naszego charakteru. Również narzekają: na polityczną niestabilność oraz konflikty pomiędzy rządem a prezydentem, na brak przewidywalności co do przyszłych decyzji, które mogą wpłynąć na warunki ich działalności, na opóźniającą się prywatyzację, a bardzo często również na ogólne wrażenie, że rządowi nie zależy na inwestycjach zagranicznych. Temu twierdzeniu przeczy jednak fakt, że wiele firm, które zainwestowały w Polsce, nie tylko dotrzymuje deklaracji dalszego lokowania kapitału, ale zwiększa te sumy znacznie ponad poprzednie deklaracje. Należą do nich między innymi chociażby Asea Brown Boveri, Pepsi Co, Alcatel, Siemens, IKEA.
Produkują i eksportują
Tymczasem Polska potrzebuje inwestorów zagranicznych chyba jednak bardziej niż oni Polski. Razem z nimi przychodzą do nas nowe rynki i nowe technologie produkcji oraz w ogóle prowadzenia biznesu. Wystarczy podać prosty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta