Próba przeżycia
Próba przeżycia
W 1961 roku angielsko-amerykańska ekspedycja założyła bazę na wysokości 5800 m, po drodze na Mount Everest. Ludzie spędzili w niej 6 miesięcy. Nauka zaczęła się interesować efektami długotrwałego niedotlenienia. Kolejne ekspedycje wysokogórskie dokładały swoje cegiełki do tego zagadnienia. Rysujący się obraz był jednoznaczny:
Nie można
Praktyka i teoria wykazywały niemożność oddychania i życia na wysokości 8800 m. Na dużych wysokościach nie zmieniają się proporcje składu powietrza, tlen i azot pozostają w stosunku 21 do 78 proc. , ale im wyżej, tym cząstek gazu mniej, ciśnienie tlenu w organizmie jest równie niskie jak na zewnątrz. Powyżej 5500 m nie da się żyć, ciało już się nie aklimatyzuje, podlega powolnej i nieodwracalnej degradacji. Następuje zanik apetytu i mięśni. Serce nie chce przyspieszać, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta