Zadania i perspektywy polskiej polityki zagranicznej w Europie
Zadania i perspektywy polskiej polityki zagranicznej w Europie
Lata 1989 -- 1993 były czasem pracy nad stworzeniem polityki zagranicznej odrodzonego państwa. W tym czteroleciu określiliśmy główne kierunki naszej polityki. Pewne zadania zdołaliśmy już wykonać -- w całości lub w części; inne są w trakcie spełniania; jeszcze inne znajdują się w stadium przygotowawczym. Dopóki zachowane są owe główne kierunki, dopóty ten stopniowy proces u kazuje zarówno ciągłość naszej polityki zagranicznej w jej podstawowych założeniach, jak i dostosowanie do zmieniających się faktów międzynarodowych.
Spojrzenie w przyszłość -- bliższą i dalszą -- ma swój fundament w dotychczasowych doświadczeniach i pracach. Mówiąc o zadaniach i perspektywach naszych dążeń w Europie, należy skoncentrować się na następujących kwestiach: 1) przesłanki działania, 2) sąsiedzi, 3) polityka wschodnia i jej kierunek generalny, 4) problem stosunków z Rosją, 5) Unia Europejska oraz 6) NATO.
Przesłanki działania
Racja stanu RP wyznacza wizję naszego miejsca w Europie. Staramy się wpływać na nową rzeczywistość europejską, a jednocześnie musimy być świadomi faktu, że skuteczność naszej wizji zależy od skoordynowania naszej koncepcji z tą rzeczywistością.
Nadal powinniśmy czynić wszystko, aby układ dwubiegunowy, zlikwidowany wraz z końcem zimnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta