Socjalizm podszyty patriotyzmem
Literackie, imaginacyjne ujęcie problemu totalitaryzmu, talent narracyjny Orwella, jego wrażliwość i - zgódźmy się - sentymentalizm zapewniły powieściom pisarza ogromną popularność, co pozwoliło im odegrać ważną rolę w edukacji politycznej Zachodu. Ale wielkim artystą George Orwell na pewno nie był.
Socjalizm podszyty patriotyzmem
Grafika Jana Lebensteina pochodząca z teki litografii "Animal Farm. To the memory of George Orwell", 1974
Andrzej Stanisław Kowalczyk
a najlepszą uważam pierwszą część książki - pisał Jerzy Stempowski do Krystyny Marek po ukazaniu się "1984". - Tylko tam jest trochę fantazji. Na formacji duchowej Orwella musiał bardzo zaciążyć jego pobyt w policji w randze podoficera. Wszystkie jego książki mają w sobie coś podoficerskiego, zalatującego regulaminem żandarmerii. Tylko w "1984" Orwellowi udało się zużytkować swą regulaminowość myśli w celach powieściowych".
Swoboda Stempowskiego była niedostępna mojemu pokoleniu, czytającemu Orwella w latach siedemdziesiątych. Lektura tej książki była dla nas czymś w rodzaju aktu zemsty na systemie komunistycznym, który już się chwiał, ale zdawał się mieć wystarczająco dużo wigoru, żeby zmarnować nam resztę życia. W cenie były więc satysfakcje zastępcze. Postulatu lektury bezinteresownej, jaki głosił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta