Wiek odwróconych oczu i opuszczonych rąk
Książka Samanthy Power wywołała sporo szumu, gdyż podaje w wątpliwość dość powszechne wśród Amerykanów przeświadczenie o nadrzędnej roli "wartości" w ich polityce zagranicznej.
Wiek odwróconych oczu i opuszczonych rąk
FOT. (C) AP
Jarosław Anders
o drugiej wojnie światowej narody ślubowały uroczyście, że nigdy więcej nie pozostaną bierne wobec zbrodni ludobójstwa. A jednak pozostały, i to wielokrotnie - w Kambodży, Iraku, Bośni, Rwandzie, Kosowie. Wykazując przy tym zawsze tę samą mieszankę hipokryzji, egoizmu i braku wyobraźni. Taki obraz XX wieku maluje w swej książce "A Problem from Hell" (Problem z piekła rodem) amerykańska prawniczka, dziennikarka i wykładowca na Harvardzie, Samantha Power.
Dla Samanthy Power, która przez trzy lata pracowała jako korespondentka wojenna na Bałkanach, wiek XX był nie tylko "wiekiem ludobójstwa", lecz także wiekiem odwróconych oczu i biernie opuszczonych rąk, również w Ameryce, która jest głównym tematem jej książki. Ameryka była wszak w tym czasie krajem, który mógł rzeczywiście coś zrobić dla uratowania tysięcy, niekiedy milionów ludzi.
"Czystka etniczna" - to brzmi lepiej
Autorka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta