Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nadzieja w przedsiębiorczości

03 sierpnia 2002 | Ekonomia | JB

OPINIE O GOSPODARCE Stagnacja gospodarcza - i co dalej

Nadzieja w przedsiębiorczości

JANUSZ BEKSIAK

"Jak by pan określił obecną sytuację?" i "Co trzeba zrobić?" - takie pytania zadała mi redakcja "Rzeczpospolitej". Motorem wyjścia z obecnej stagnacji może być przede wszystkim przedsiębiorczość i pracowitość uczestników życia gospodarczego. Państwo może im w tym pomóc, usuwając przeszkody i sprzyjając spontanicznej, samodzielnej działalności. Ale nawet wtedy nie sposób oczekiwać szybkich efektów: może to zająć nie miesiące, lecz lata.

Stan naszej gospodarki od pewnego czasu jest stabilny - to określenie wyjątkowo nielubiane przez rodziny pacjentów. Ogólnie: ani wzrost, ani recesja. Tu produkcja przemysłowa i budowlana spadła, tam eksport nieco się zwiększył, bezrobocie znacznie wzrosło, a potem trochę spadło, inflacja maleje, produkt krajowy utrzymuje się na dotychczasowym poziomie (z nieznacznym wzrostem) itd., itp. Ogólnie drepczemy w miejscu. Warto przy tym pamiętać, że nie jest to miejsce najgorsze: dla gospodarki jako całości (choć nie dla wszystkich uczestników) dużo lepsze niż pod koniec PRL w 1989 roku.

Co jest przyczyną tej stagnacji? Publikuje się wiele różnych opinii analityków, profesorów, polityków i publicystów: że popyt jest zbyt...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2687

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament