Rady dla najlepszego
Rady dla najlepszego
J. BRADFORD DELONG
Przez większość minionej dekady świat był pouczany przez Amerykanów, którzy głosili doskonałość gospodarki USA dowodząc, że ukierunkowanie na konkurencję, luźne regulacje rynku pracy i umiarkowany zakres zabezpieczenia społecznego zapewniały jej dynamizm i szybkie tempo wzrostu.
Kontynentalnej Europie przykazywano, by wzięła przykład z modelu amerykańskiego i zliberalizowała swoje rynki pracy - po to, by przedsiębiorstwa, które chcą najmować pracowników, mogły to robić bez utraty pieniędzy, a także po to, by pracownicy, którzy znajdą zajęcie, nie musieli przeznaczać dużej części płacy na składki socjalne. Japończykom zalecano "uspołecznienie" strat, jakie narosły w tamtejszym systemie bankowym wskutek pęknięcia bańki spekulacyjnej, a potem ponowne sprywatyzowanie tej części banków, które ciągle zdolne są do kontynuowania działalności, i likwidację reszty. Wschodnioazjatyckim "tygrysom" nakazywano odejście od niemiecko-japońskiego systemu finansowego, bazującego na bankowości uniwersalnej, i przyjęcie modelu anglo-amerykańskiego, którego istotę stanowią płynne rynki finansowe. Napominano je też, że powinny bardziej starać się o poddanie regulacjom systemu finansowego.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta