Aby Wrzesień nie mógł się powtórzyć
Aby Wrzesień nie mógł się powtórzyć
Kazimierz Dziewanowski
Dziś żyjemy w świecie nowym, zaskakującym, nieoczekiwanym. Jest on światem nie uporządkowanym, w którym wielu ludzi czuje się niepewnie i którego wyzwań, gróźb, możliwości i szans nikt jeszcze dokładnie nie przemyślał, nie opanował intelektualnie. Na to, aby w tym świecie wybrać właściwą i najkorzystniejszą drogę, trzeba wyobraźni i odwagi.
Rozważmy w wielkim skrócie, jakie w tym nowym świecie istnieją możliwości kształtowania polskiej polityki zagranicznej, aby spełnić wymóg podstawowy i zasadniczy: zapewnić krajowi bezpieczeństwo; zrobić to tak, by raz na zawsze uniemożliwić powtórzenie się roku 1939.
Przyjrzyjmy się najważniejszym i najczęściej spotykanym koncepcjom poradzenia sobie z polskim problemem bezpieczeństwa. Zacznę ten przegląd od końca, to znaczy nie od koncepcji najpopularniejszej, lecz od innych, mniej popularnych, ale przecież obecnych.
Orientacja rosyjska
Można by ją nazwać "nostalgiczną", nie w sensie słownikowym tęsknoty za ojczyzną (bo byłaby to tęsknota za obcą ojczyną) , lecz za tym, co minęło.
Orientacja ta ma długą historię: od XVIII wieku. Wyznawana była wtedy przez wpływową część arystokracji (niektórzy Braniccy, Rzewuscy, Potoccy) . Związana z nią była historia Targowicy i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta