Istota i warunki stosowania poręczenia majątkowego -- błędna interpretacja przepisów k. p. k.
Istota i warunki stosowania poręczenia majątkowego -- błędna interpretacja przepisów k. p. k.
Danuta Tarnowska
W "Rzeczpospolitej" z 14 października 1994 r. ukazała się wypowiedź Zygmunta Mitręgi, która zmusza do wyjaśnienia istoty poręczenia majątkowego oraz sprostowania błędnej interpretacji przepisów kodeksu postępowania karnego.
Autor wnioski swoje formułuje na podstawie fragmentarycznych informacji prasowych, sugerujących zastosowanie przez prokuratorów poręczenia majątkowego w wysokości niewspółmiernej do wagi zarzucanego czynu (np. w wysokości 30 mln zł i poręczenia społecznego wobec podejrzanego w tzw. sprawie gryfickiej) .
Na tej podstawie Z. Mitręga zarzuca organom procesowym rzekome sprzyjanie podejrzanym, którym sytuacja materialna pozwala na uiszczenie wysokiej kwoty poręczenia majątkowego, a przetrzymywanie w aresztach śledczych podejrzanych o drobne przestępstwa, jak np. włamania, kradzieże, niealimentacja, znęcanie nad rodziną.
Nie sposób, bez znajomości materiału dowodowego, porównując jedynie wysokość szkody wyrządzonej przestępstwem z kwotą zastosowanego poręczenia majątkowego, ocenić zasadności decyzji prokuratora w konkretnej sprawie. Z. Mitręga, tłumacząc przy tym dowolnie zarówno cel, jak i podstawy poręczenia majątkowego, zarzuca organom procesowym nieznajomość...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta