Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spółki cywilne i handlowe a działalność banków

06 lutego 1995 | Prawo | AS

Legislatorom zabrakło czasu, ministrom wyobraźni

Spółki cywilne i handlowe a działalność banków

W gospodarce rynkowej dominującą formą przedsiębiorstwa jest spółka handlowa. Jest to sposób nie tylko na łączenie kapitałów. Komplementarnie można powiązać ze sobą różnorakie wartości, tworzące wspólne przedsiębiorstwa i umożliwiające osiąganie stałych zysków.

Będące w dyspozycji różnych osób pomieszczenia biurowe czy też produkcyjne, technologie, maszyny oraz urządzenia, środki transportu, a także kapitał -- forma spółki pozwala zespolić w celach zarobkowych, w interesie udziałowców oraz społeczeństwa.

W odróżnieniu od innych form prowadzenia przedsiębiorstwa, spółka handlowa dobrze chroni interesy inwestorów, ułatwiając również transfer korzyści; stosunkowo łatwo zbyć też w takiej spółce prawa udziałowe. Dlatego ta forma spółki przeważa pośród innych; mamy dzisiaj w Polsce ponad 120 tys. spółek handlowych, czyli blisko 10 proc. podmiotów gospodarczych.

Na polskim rynku ponad milion podmiotów stanowią jednak przedsiębiorcy indywidualni, w tym spółki cywilne. Ustawa o działalności gospodarczej określa ich status prawny i ramy działania. Niestety, liczne luki prawne niweczą nierzadko jej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 397

Spis treści
Zamów abonament