Gwarancję podpisały księgowe
Spółdzielnia "Przyszłość", wiejski bank i PKO SA
Gwarancję podpisały księgowe
Bolesław Podczaszyński
Gwarancja bankowa różni się zasadniczo od gwarancji prawa cywilnego. Poza nazwą obydwie instytucje niewiele mają wspólnego.
Według art. 577 kodeksu cywilnego gwarancji co do jakości rzeczy sprzedanej sprzedawca udziela kupującemu. Gdy po nabyciu rzeczy okaże się, że w określonym w gwarancji terminie ujawnią się wady, sprzedawca zobowiązany jest do ich usunięcia na własny koszt, a gdy naprawy okażą się bezskuteczne i nie przywrócą użyteczności rzeczy, ma on obowiązek dostarczyć rzecz nową, wolną od wad -- za zwrotem rzeczy wadliwej.
Gwarancja cywilna dotyczy zawsze rzeczy. Inny charakter i funkcje ma gwarancja bankowa. Według art. 40 prawa bankowego banki mogą udzielać gwarancji i poręczeń osobom krajowym i zagranicznym na zlecenie i w jego granicach. Prawo bankowe nie zawiera ustawowej definicji gwarancji. Regulacja jest niepełna i odsyła do odpowiednich przepisów kodeksu cywilnego. W żadnym razie nie mogą być nimi przepisy o gwarancji (art. 577--582 k. c. ). Cechą różniącą gwarancję bankową od cywilnej jest przede wszystkim to, że pierwsza dotyczyć może tylko zobowiązań pieniężnych. Ponadto art. 42 ust. 1 prawa bankowego stanowi, że banki wykonują operacje walutowe i dewizowe zgodnie z ustawą o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta