Myśl jaskiniowa
Myśl jaskiniowa
Krzysztof Kowalski
1991 -- odkrycie podwodnej groty z malowidłami koło Marsylii; 1994 -- odkrycie groty z malowidłami w Vallon-Pont-d'Arc w departamencie Ardeche; blisko 600 naskalnych malowideł i rytów, sztuka z epoki lodowcowej sprzed 20000 lat wchodzi mocnym uderzeniem w wiek XXI. Czym była dla naszych przodków? Dlaczego tworzyli ją w miejscach bardzo trudno dostępnych, których nie zamieszkiwali? Dlaczego w miejscach, w których zamieszkiwali, nie pozostawiali malowideł?
Hipotezy, hipotezy
Nauka zajęła się na serio najstarszą sztuką -- bo aż ze schyłku epoki lodowcowej -- dopiero na początku naszego stulecia. Rozmaicie interpretowano to zjawisko:
Jako system sygnalizacyjny przekazujący łowcom wskazówki o ruchach stad. Aliści, pozostałości spożywcze odnajdywane w obozowiskach nie odpowiadają zwierzętom przedstawianym na ścianach jaskiń. Na przykład, renifer stanowiący podstawę pożywienia i gospodarki ówczesnych ludzi (skóry na odzież, ścięgna na nici, rogi na harpuny, kości na opał) stanowi zaledwie 4 proc. naskalnych malowideł, natomiast mamut, będący wówczas daniem nader rzadkim -- aż 10 proc.
Sugerowano, że jaskiniowa twórczość była przejawem sztuki dla sztuki, w postaci czystej i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta