Trwały wzrost nie jest pewny
Problemy chińskiej gospodarki
Trwały wzrost nie jest pewny
Chiny z ogromnym sukcesem potrafiły w ciągu ostatnich 15 lat porzucić wiele dogmatów komunistycznych i stały się jednym z najszybciej rozwijających się krajów świata. Z efektów rozwoju gospodarczego korzysta jednak tylko bardzo niewielka część społeczeństwa, podczas gdy ogromne rzesze robotników i chłopów żyją w nędzy, a większość przedsiębiorstw państwowych znajduje się na skraju bankructwa. "Obawiając się rozruchów społecznych, władze od kilku miesięcy starają się zdusić inflację i ograniczyć wielkość bezrobocia. Wydaje się jednak, że gwarancje trwałego rozwoju gospodarczego mogą dać tylko głębokie reformy gospodarcze" -- twierdzi "Le Monde Diplomatique".
Pomimo szybkiego wzrostu gospodarczego nawet w najbardziej dynamicznych miastach prowincji nadmorskich oficjalny wskaźnik bezrobocia stale rośnie: 2, 3 proc. zawodowo czynnych w 1992 r. , 2, 6 proc. w ub. r. i 3 proc. w br. Prawdziwym problemem jest jednak 100-200 mln chłopów, którzy nie mają pracy na wsi, ale po przyjechaniu do miasta też mają trudności ze znalezieniem zatrudnienia. Chińskie ministerstwo pracy przewiduje, że w roku 2000 w całym kraju będzie 268 mln bezrobotnych.
Niewydajny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta