Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ładny gips!

14 marca 1995 | Nauka i Technika | KF

Ładny gips!

Łamią głowy eksperci. Co począć z hałdami odpadów gipsowych? Rosną jak na drożdżach. Polska energetyka w 2000 r. będzie produkować 2--3 mln ton gipsu syntetycznego, materiału odpadowego pochodzącego z instalacji oczyszczania spalin mokrą technologią wapienną. Już w ciągu najbliższych dwóch trzech lat ich ilość szacuje się na milion ton rocznie.

Obecnie przemysł cementowy może wykorzystać ponad 300 tys. ton syntetyku.

W Europie Zachodniej już od kilku lat syntetykiem zastępuje się gips naturalny. Właściwościami fizyczno-chemicznymi nie odbiega on bowiem od naturalnego. Jest podstawowym surowcem w budownictwie. Robi się z niego płyty kartonowo-gipsowe, sufity podwieszane, zaprawy tynkarskie. Koszty produkcji są o połowę niższe. Jorg Six, przedstawiciel Zespołu Elektrowni w Westfalii, w trakcie konferencji w Katowicach na temat zastosowania gipsu syntetycznego w budownictwie mówił, iż w Niemczech od kilku lat wykorzystuje się ten surowiec w przemyśle jako środek wiążący w produkcji cementu i w górnictwie (po przeróbce chemicznej) . Welektrowniach niemieckich rocznie produkuje się 100...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 428

Spis treści
Zamów abonament