Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spokój gór

14 marca 1995 | Gazeta | ma.s.

Spokój gór

Małgorzata Subotić

Co góry mają wspólnego z polityką? Może chęć "sprawdzenia się"? Jeśli ktoś chce się sprawdzić w polityce, to taki polityk jest trochę niebezpieczny -- twierdzi Janusz Onyszkiewicz. "Swoim życiorysem mógłbym obdzielić kilka osób. Nie muszę zatem niczego udowadniać ani leczyć się z kompleksu niższości, bo go nie mam".

Skąd taka nieskromna autorecenzja u osoby cieszącej się zupełnie odmienną opinią? "Wspinałem się po górach, chodziłem po jaskiniach, zajmowałem się matematyką, dużo się ze mną działo" -- wyjaśnia Onyszkiewicz.

Moment przełomowy w stawaniu się homo politicus -- marzec 1968 roku. Wówczas Onyszkiewicz z życzliwego obserwatora wydarzeń politycznych wszedł w rolę ich aktywnego uczestnika. "Uznałem, że nie mogę być dłużej bierny, zaangażowałem się w protest na Wydziale Matematyki" -- wspomina. "Jak wszedł do polityki, to już jej nie odpuścił" -- potwierdza tę opinię brata Anna Bogobowicz, jego młodsza i jedyna siostra.

Na czym to "nieodpuszczenie" polegało? Graniczny okazał się oczywiście rok 1980.

Zatem po kolei: rzecznik "Solidarności" i rzecznik strony opozycyjnej przy "okrągłym stole", wiceminister obrony narodowej w dwóch pierwszych rządach solidarnościowych, minister...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 428

Spis treści
Zamów abonament