Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Falstart hospicjum

14 marca 1995 | Kraj | AK

Dobrymi chęciami piekło wybrukowano. Piekło w Lutowiskach rozpętało się po ujawnieniu projektu umieszczenia we wsi schroniska dla chorych na AIDS.

Falstart hospicjum

Andrzej Kaczyński

Mieszkańcy podstołecznych Piastowa i Józefowa, kiedy sprzeciwiali się umieszczeniu w sąsiedztwie schronisk dla nosicieli wirusa AIDS, pytali: -- dlaczego akurat tu, w gęstwie ludzkiej, czy nie lepiej byłoby gdzieś na odludziu? Mieszkańcy Lutowisk, najrozleglejszej, a zarazem najrzadziej zaludnionej gminy w Polsce, protestując przeciw projektowi urządzenia w Bieszczadach hospicjum dla ludzi dotkniętych tą chorobą, podsuwają z kolei myśl: -- może by tak zesłać ich do posowieckich garnizonów.

Witold S. Michałowski, autor projektu, który objechał pół globu, jest przekonany, że nigdzie na świecie takie reakcje nie byłyby możliwe ani tolerowane. W swoim niewyparzonym języku ujmuje rzecz brutalnie: istnieją tylko dwie możliwości,

albo chorych na AIDS będziemy zabijać, albo musimy się nimi opiekować.

Społeczeństwo Lutowisk o zamiarach Michałowskiego dowiedziało się 19 lutego; poinformował o tym w niedzielę, podczas mszy, ksiądz proboszcz. Niemal natychmiast zawiązał się społeczny komitet protestacyjny, który z wielką determinacją zapowiedział, że będzie się temu przeciwstawiać wszelkimi środkami. Władze samorządowe, oświatowe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 428

Spis treści
Zamów abonament