Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Osobno, ale nie do końca

14 marca 1995 | Świat | TS

Choć większość Norwegów była przeciwko przystąpieniu do Unii, w Oslo wciąż rządzi proeuropejski gabinet

Osobno, ale nie do końca

Norwegia była krajem silnym i liczącym się tylko wówczas, gdy była sama -- tak twierdzi wielu jej mieszkańców. Bardzo mocno tkwi w nich potrzeba może nie izolacji, ale na pewno podkreślania odrębności i niezależności.

Na taką postawę wiele się złożyło. Położenie: na samym skraju Europy, na długim, wąskim pasie ziemi, który ciągnie się daleko na północ. Warunki życia: konieczność nieustannego zmagania się z surową, mało przyjazną naturą, izolacja niedużych społeczności lokalnych, które rządziły się same, nie oglądając się wcale na dalekie centrum władzy w Oslo. No i historia: kilkusetletnia, narzucona unia z Danią, a później ze Szwecją sprawiła, że Norwegowie wyjątkowo cenią sobie suwerenność swego kraju.

Urazy przeszłości

-- Myśli pani, że my czujemy się inni? O, to o wiele za mało: jesteśmy nie tylko inni, jesteśmy po prostu lepsi -- ironizuje wysokiej rangi przedstawiciel jednej z czołowych instytucji państwowych. Lepsi -- bo niezależni, silni wewnętrznie, odporni na pokusy z zewnątrz. I na płynący stamtąd przykład. Co z tego, że Finlandia i Szwecja postanowiły przystąpić do Unii Europejskiej? Norwegia idzie swoją drogą. Należy do NATO, Rady Nordyckiej i paru organizacji...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 428

Spis treści
Zamów abonament